Čo je cupcorn?

 • Kelímok plný teplej, parenej, sladkej zrnkovej kukuričky podávaný v kelímku ochutený maslom, soľou a rôznymi koreninami
 • 100% vegetariánsky produkt
 • Vysoký obsah vlákniny
 • Nízkotučná
 • Bez cholesterolu

O kukuruci

Kukuricu pravdepodobne ako prví pestovali Indiáni v Mexiku pred viac ako 5 000 rokmi. K nám vraj kukuricu doviezli Rómovia z oblastí Turecka a Balkánu okolo roku 1630. Jej sladká a šťavnatá chuť je obľúbená u mnohých ľudí, ktorí ju prirovnávajú k zlatu. Starí Mayovia dokonca verili, že prvý človek bol stvorený z kukuričných zŕn zomletých na kašu.

Keďže kukurica zasýti na dlhšiu dobu, môže nahradiť aj plnohodnotné jedlo. Navyše telo energiu, ktorú z nej získavame, odbúrava a spracúva postupne. Cukor, ktorý kukurica obsahuje premieňa na škrob, ktorý dodáva telu potrebné sacharidy. Jeden uvarený klas kukurice má iba 90 kalórií, preto sa jej naozaj nemusíte vyhýbať.

Kukurica obsahuje asi 70 % vody a sušinu, v ktorej sa nachádzajú uhľohydrátyproteínyvláknina (ktorá stimuluje pohyb čriev a bojuje proti zápche) a minerálne látky. Má dokonca viac bielkovín ako iná čerstvá zelenina. Bohatý obsah vitamínov zabezpečuje veľké množstvo pozitívnych účinkov. Dôležité sú najmä vitamíny skupiny Bvitamín B1 (alebo thiamín) má blahodarné účinky na mozog a nervy, B2, B3 (alebo niacín) vplýva na dobrú náladu, B5 (alebo kyselina pantenónová), B6, B7 (alebo biotín), vďaka ktorému máme zdravé a silné vlasy a peknú pleť, B9 (alebo kyselina listová), vitamín C, vitamín A aj vitamín E. Okrem toho obsahuje stopové prvky ako mangán (ktorý pôsobí proti stresu, svalovým kŕčom a srdcovej arytmii), meď, nikel, molybdén, jód, selén, železo, zinok. Pektíny zase podporujú trávenie a pomáhajú udržiavať črevá čisté a zdravé.

12 dôvodov prečo jesť kukuricu

 1. Udržiava dobrú hladinu krvného tlaku aj funkcie srdca.
 2. Znižuje riziko infarktu a mozgovej mŕtvice.
 3. Posilňuje krvotvorbu a okysličovanie buniek.
 4. Má pozitívny vplyv na plodnosť a potenciu.
 5. Pomáha udržiavať správnu hladinu hormónov.
 6. Zvyšuje schopnosť sústrediť sa a posilňuje intelekt.
 7. Znižuje hladinu cholesterolu a priechodnosť čriev.
 8. Má močopudný účinok, bráni zadržiavaniu vody v tele.
 9. Posilňuje vlasy a pokožku.
 10. Rozvíja fantáziu a kreativitu.
 11. Podporuje trávenie a zabraňuje zápche.
 12. Pôsobí proti stresu.